75 let od vyhlazení obce Lidice


Jedná se o obec ve Středočeském kraji, která byla v roce 1942 doslova srovnána se zemí nacisty. Po válce se v obci zřídil památník obětem, které připomínají tuhle tragédii. Obec byla poté obnovena o několik metrů dále.

V dávných dobách se jednalo o vesničku, jejíž významnou památkou byl barokní kostel. Žilo zde okolo 500 obyvatel a mnoho lidí pracovalo jako obuvníci, rolníci, kováři apod.
památník Lidice

Po atentátu bylo se zemí srovnáno 104 domů a obyvatelstvo bylo popraveno nebo umíralo v koncentračních táborech.

Důvodem vyhlazení bylo to, že si Němci mysleli, že jeden z lidických obyvatel má něco společného s atentátem. Uznali tak po přečtení náhodného dopisu, který posílal adresát Milan své milé Aničce. I přesto, že se při domovních prohlídkách nenašly žádné důkazy, byly Lidice vyhlazeny.

Vyhlazení Lidic nechalo ve světě opravdu velkou odezvu. Dokonce existuje i film právě o Lidicích.  Samozřejmě případ nezůstal bez politické odezvy a mnichovská dohoda se stala neplatnou.


Po druhé světové válce byla obec znovu obnovená, a jak již víme, byla postavená o několik metrů dále. Lidice jsou považovány za symbol boje proti německému nacismu. Území starého Lidického města je považováno za národní kulturní památku a můžete zde navštívit muzeum, které je možné navštívit po celý rok.


V letošním roce se konalo 75 let od zničení obce a 70 let od jejího obnovení. Ráno se konala mše, která byla v místě, kde stál již zmiňovaný barokní kostel, který byl zasvěcený

sv. Martinovi. Program pokračoval přehlídkou dětských sborů, zvaných Světlo za Lidice.
značka u cesty

Pokud byste se chtěli někdy jet podívat, jak takový vzpomínkový program vypadá, určitě máte možnost. Dětské sbory krásně zpívají a všechno vypadá opravdu krásně.

Pokud byste se chtěli dozvědět více, zkuste navštívit https://www.greslo.cz/75-let-od-vyhlazeni-obce-lidice.

75 let od vyhlazení obce Lidice
3.7 (73.33%)3