Jak se vyrovnat s rozvodem?

Do manželství lidé vstupují s vírou, že je to opravdu navždy a že oni případné překážky dokážou překonat. Uplyne pár let a všechno je jinak. S partnerem jste se odcizili, v lepším případě řešíte „pouze“ partnerovu nevěru, v tom horším domácí násilí či různé typy závislostí. Pokud jsou v manželství malé děti, je situace o to komplikovanější a bolavější. Děti přece za nic nemohou, a i když to někteří nechtějí slyšet, rozvod rodičů a to co mu předcházelo a bude následovat, je ovlivní pro celý zbytek života.
nefungující vztah
Jaké jsou příčiny rozvodů?
V České republice se rozvádí celá polovina uzavřených manželství. Proč tomu tak je? Je to velké umění vybrat si správně životního partnera, ve škole nás tuto dovednost bohužel nikdo nenaučil. Počáteční zamilovanost nám brání vidět některé skutečnosti, máme tendence omlouvat partnerovo nevhodné chování více, než tomu bude za pět, deset či dokonce třicet let. Pokud do vztahu vstoupí děti, hypotéky a neustálé řešení financí a provozu domácnosti, nezbývá čas na romantiku z počátku vztahu, dostavuje se stereotyp, únava a první pochyby o tom, koho jsme si to vlastně vzali.
smutek u svíček
Rozvod? Velký stres!
Pouze úmrtí blízkého člověka je více stresující záležitostí než rozvod. Je tedy jasné, že budete potřebovat dostatek času, abyste se s ním dokázali vyrovnat. Bohužel, nemáte příliš času a možností uzavřít se do svého nitra a s bolestí se vyrovnat. Hlavou se Vám neustále honí myšlenky a otázky typu proč to tak dopadlo, co jste udělali špatně a možná Vás také ochromuje zlost na ex partnera. Musíte běžně fungovat, chodit do práce, pečovat o děti a řešit celou řadu problémů s financemi či bydlením.
ruka na uších
                Jak to tedy zvládnout po rozvodu?
Věřte si, že se s tíživou situací nakonec dokážete vyrovnat. Pokud však cítíte, že byste potřebovala pomoc, nebojte si o ni říct, jak někomu blízkému tak odborníkovi. Řešte aktuální problémy a věřte, že v budoucnu budete mít opět důvody k radosti. Nezavírejte se doma (sdílená bolest, poloviční bolest), příliš se nelitujte (vždy může být hůř), snažte se odpočívat (dopřejte si třeba wellness víkend). Nevrhejte se bezhlavě do nového vztahu.  A hlavně neřešte své problémy s ex před dětmi a prostřednictvím dětí!