Jak vybrat ten správný křovinořez?

Křovinořezy patří spolu se sekačkami k základní výbavě pro údržbu moderní zahrady. Používají se při sekání vysoké a přerostlé trávy, k udržování ploch, které jsou zaplevelené nebo dokonce zarostlé náletovými dřevinami. 
muži a sekačky
Jak si nesplést křovinořez s vyžínačem?
Vyžínač a křovinořez se často pletou, přitom je od sebe liší hned několik rozdílů. S křovinořezem můžeme do vysoce zarostlých a těžko přístupných míst, zatímco vyžínač je pouze na dosekání trávy. Vyžínačem dolaďujeme detaily, které jsme nedokázali vysekat sekačkou (např. kolem záhonků), zatímco křovinořez je na hrubé sekání velkých prostor.
 
Jaký motor je nejlepší?
V současné době na trhu najdeme tři typy motorů u křovinořezů: akumulátorový, elektrický a benzínový. Cenově nejdostupnější je elektrický, ale nejvýkonnější a nejpraktičtější je benzínový. Ovšem ten je z daných typů motorů nejdražší. Akumulátorový volíme jako alternativu elektrického pro pohodlí práce, protože nejsme omezeni délkou přípojného kabelu.
 
Jaký typ rukojeti si vybrat?
Na trhu najdeme dva typy rukojetí – bike a držadlo. Práce s rukojetí bike je mnohem pohodlnější, tento typ rukojeti se používá u těžších křovinořezů, které mají pro usnadnění práce ještě přídavný popruh na zavěšení křovinořezu přes tělo. 
posekaná tráva 
Jaký zdvihový objem je nejvhodnější?
Zdvihový objem je část pracovního prostoru válce v pístovém motoru s přímočarým vratným pohybem pístu, vymezený horní a dolní úvratí. Zdvihový objem neznamená celkový objem pístového motoru, protože i v horní úvrati pístu zůstává část pracovního prostoru s nenulovým objemem. Tato veličina je důležitá hlavně při startování motoru u křovinořezů – čím vyšší zdvihový objem, tím větší sílu musíme vynaložit na startér motoru.
 
Jaký výkon motoru je pro mě nejpraktičtější?
Na výkonu motoru záleží celá práce s křovinořezem. Čím nižší výkon motoru, tím větší námaha k dosažení určitých výsledků. Výkony lehkých domácích křovinořezů začínají na hodnotách 0, 65 kW a končí u profesionálních křovinořezů s výkonem až 3 kW. 

Summary
Jak vybrat ten správný křovinořez?
Share